سوال: بین هنرستان و دبیرستان کدام بهتر است؟

پاسخ: اصولا برای دانش آموز سطح بالا هر دو مسیر (دبیرستان و هنرستان) به موفقیت می انجامد. اما برای کسانی که رغبت زیادی به خواندن درس های فقط تئوری ندارند و به کارهای عملی نیز علاقه دارند، قطعا مسیر دبیرستان نمی تواند موفقیت را تضمین کند.
به طور مثال اگر شخصی بخواهد در یک مهندسی مشخص ادامه تحصیل دهد، معلوم نیست که از مسیر ریاضی و در رقابت کنکور بتواند همان رشته را قبول شود و یا شاید بالاجبار در رشته ای قبول شود که علاقه ای به آن ندارد. ولی از مسیر هنرستان فنی و حرفه ای انتخاب رشته به دلخواه انجام می شود و ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل تا هر مقطعی براحتی امکان پذیر است.
به طور خلاصه اگر شخص از قبول شدن در رشته مورد نظر خود اطمینان دارد انتخاب رشته های دبیرستان عالی است. در غیر اینصورت بهترین کار ورود به هنرستان و ادامه تحصیل دانشگاهی از مسیر هنرستان های فنی و حرفه ای است.
در ضمن به اعتقاد خیلی از کارشناسان سطح دروس عملی و تخصصی هنرجویان هنرستانی در دانشگاه از سایرین بالاتر است. چراکه این افراد در طول دوره هنرستان نیز با دروس رشته دانشگاهی خود درگیر بوده اند.

 

سوال : شرایط ورود به هنرستان چیست؟
پاسخ : اصولاً برای ورود به هنرستان ازنظر قانونی تنها شرط این است که در برگه هدایت تحصیلی اولویت فنی و حرفه ای یا کاردانش قید شده باشد و شرط معدل ملاک نیست. البته بدیهی است که در هر رشته ای یک سری از دروس اهمیت بالاتری دارند و بیشتر به آنها پرداخته می شود. قاعدتاً کسانی در آن رشته موفق تر خواهند بود که دروس اصلی آنرا قویتر باشند. بهتر است درس های پر اهمیت هر رشته بررسی شود تا هر فرد با توجه به علاقه و توانایی های خودش نسبت به انتخاب رشته اقدام نماید. لازم به ذکر است که هر رشته ای که در هنرستان انتخاب می کنید میتوانید همان رشته را تا کارشناسی و بالاتر ادامه دهید.

 

سوال : دانش آموزان هنرستانی چگونه می توانند در رشته های مهندسیِ دانشگاه قبول شوند؟
پاسخ : درنظام قبلی، هنرستانی ها بدلیل اینکه دوره پیش دانشگاهی را نمی گذراندند نمی توانستند مستقیماً برای دوره کارشناسی(مهندسی)، در دانشگاهها اقدام نمایند بلکه باید ابتدا دوره کاردانی را گذرانده و سپس برای دوره کارشناسی اقدام می نمودند. باتغییرنظام آموزشی و سه ساله شدن هنرستان و دبیرستان،علاوه برشیوه سابق به روش دومرحله ای (اول کاردانی سپس کارشناسی بصورت ناپیوسته) تعداد زیادی از دانشگاههای فنی مهندسی مستقیماً از فارغ التحصیلان هنرستان برای دوره های کارشناسی پذیرش می نمایند. گفتنی است که بعد از دوره کاردانی هیچ تفاوتی نمی کند که فرد هنرستانی بوده یا دبیرستانی.

 

سوال: شرایط تغییر رشته از دبیرستان به هنرستان چیست؟

پاسخ: دانش آموزانِ شاخه نظری(ریاضی، تجربی و انسانی) با شرایط زیر می توانند به هر رشته ای از هنرستان فنی و حرفه ای یا کاردانش تغییر شاخه دهند:
- شرکت در آزمون دروس اختصاصی پایه دهم رشته جدید در نوبت شهریور همان سال
- کسب نمره قبولی در دروس اختصاصی رشته جدید
- نمرات دروس گذارنده شده از رشته قبلی به رشته جدید پذیرفته می شود
زمان تغییر رشته یا شاخه حداکثر تا دو هفته قبل از آغاز امتحانات شهریور می باشد.
متقاضی می تواند در دو مرحله خرداد و شهریور در امتحان دروس تغییر رشته پایه دهم شرکت کند.

 

سوال: در بین رشته های هنرستان فنی و حرفه ای کدام رشته بهتر است؟

پاسخ: بطور کلی نمی توان گفت چه رشته ای خوب یا بد است چرا که اگر ذاتاً یک رشته بد باشد وجود آن در هنرستان ها بی معنی خواهد بود.
معمولاً انتخاب رشته شما باید بر اساس علاقه و شرایط خودتان باشد تا بتوانید نهایت پیشرفت را در رشته مورد نظر داشته باشید و در اینصورت در آینده همان رشته از نظر شما بهترین خواهد بود. در ضمن دانش آموز هنرستانی باید سعی کند در طول زمان تحصیل خودش را با نرم افزارها و ابزارهای جدید رشته خود آشنا کند تا پس از فارغ التحصیلی از نظر بازار کار مشکل نداشته باشد.
به عبارتی در هر رشته ای ممکن است افرادی بیکار مانده باشند در حالی که عده ای سریعاً جذب بازار کار شده اند که مسلماً توانایی این افراد از نظر علمی و تجربی با هم متفاوت بوده است. دانش آموزان باید توجه داشته باشند که فقط گرفتن مدرک یک رشته، نمی تواند برای کار آینده ملاک باشد و هر شخص باید بتواند قابلیتهایی در خودش ایجاد کند که او را از دیگران متمایز نماید.
به همین دلیل سوال "چه رشته ای بهتر است؟" می تواند پاسخ های متفاوت داشته باشد که هر کدام دلایل منطقی دارند.

سوال: چه تفاوتی بین هنرستان های فنی و حرفه ای و هنرستانهای کاردانش وجود دارد؟

پاسخ: از نظر رشته ها و تنوع آنها هنرستان های کاردانش دارای تنوع بیشتری نسبت به فنی و حرفه ای هستند ولی اغلب رشته ها در هر دو شاخه مشابه هستند. اما از نظر دروس ارائه شده و ادامه تحصیل تفاوت های نسبی با هم دارند.
دانش آموزانی که در کاردانش درس می خوانند بیشتر زمان خود را با دروس عملی و در کارگاه ها می گذرانند و معمولا این افراد بعد از گرفتن دیپلم راحتتر جذب بازار کار میشوند اما دانش آموزان فنی و حرفه ای علاوه بر دروس عملی و کارگاهی، دروس تئوری را نیز در سطح بالایی فرا می گیرند و معمولا هدف این افراد ادامه تحصیل در سطوح عالی است هرچند مسیر ادامه تحصیل برای هردو شاخه باز است.
آزمون کنکور که برای فارغ التحصیلان کاردانش و فنی و حرفه ای برگزار می شود یکسان می باشد.
منبع سوالات آزمون، کتابهای فنی و حرفه ای می باشد که دروس عمومی هر دو شاخه کاملاً یکسان بوده و دروس تخصصی در رشته های مشابه 80-70 درصد مطالب مشترک است و دانش آموزان کاردانش بهتر است در صورت تمایل به ادامه تحصیل بخشی از کتابهای تخصصی فنی و حرفه ای را نیز مرور نمایند.
اما از طرفی برخی رشته های دانشگاهی بدون کنکور پذیرش دانشجو دارند که در این گونه موارد باید گفت که شرایط برای هر دو کاملا یکسان هست.
بعد از قبولی در یک رشته از دانشگاه هیچ فرقی بین دانشجویان رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش و حتی ریاضی فیزیک وجود نخواهد داشت.

 

سوال : بازارکار کدام رشته بهتر است؟
پاسخ : بازارکار رشته های مختلف را شرایط کلی یک جامعه از نظر اقتصادی بودن و صنعتی بودن و علمی بودن تعیین خواهد کرد. بطور قاطع نمیتوان گفت کدام رشته بازارکار بهتری دارد ولی چیزی که با اطمینان کامل می توان گفت این است که فارغ از رشته تحصیلی، افراد با تجربه و متخصص و علاقه مند در هر رشته ای باشند بازار مناسب خود را خواهند یافت. چه بسا در تمامی رشته های تحصیلی بازارکار خودش به دنبال افراد متخصص خواهد رفت. پس هر رشته ای را انتخاب می کنید با علاقه و تمرکز فراوان در آن رشته تخصص پیدا کنید بازارکار در کنار مدرک به مهارت و تجربه نیاز دارد.

 

سوال : چرا عده زیادی از فارغ التحصیلان بعداز پایان تحصیلات بیکار می مانند؟
پاسخ : در هر رشته ای ممکن است افرادی بیکار مانده باشند در حالی که عده ای سریعاً جذب بازار کار شده اند که مسلماً توانایی این افراد از نظر علمی و تجربی با هم متفاوت بوده است. اولاً انتخاب رشته باید بر اساس علاقه و شرایط فرد باشد تا بتواند نهایت پیشرفت را در رشته ی مورد نظر داشته باشد و در این صورت در آینده در آن رشته بهترین خواهد بود. ثانیاً دانش آموز باید سعی کند در طول زمان تحصیل، خودش را با نرم افزارها و ابزارهای جدید رشته ی خود آشنا کند تا پس از فارغ التحصیلی از نظر بازار کار مشکلی نداشته باشد. هر شخص باید بتواند قابلیتهایی در خودش ایجاد کند که او را از دیگران متمایز نماید.

 

سوال : آیا درس های هنرستان خیلی ساده هستند؟
پاسخ : در واقع اينطور نيست. در حال حاضر بسياري از دانش ‌آموزان با معدلهاي خوب وارد مسير هنرستان ميشوند، خيلي از هنرستانها هم شرط معدل دارند. در اکثر رشته ها هم اينطور نيست که سطح درسي آسان باشد، بلکه دروس به دليل هماهنگ بودن با گرايش و علاقمنديهاي دانش آموز، آسانتر گذرانده ميشود. در خيلي از مواقع درسهايي که يک هنرستاني میخواند (مثلاً در رشته‌ي الکترونیک، کامپیوتر، تأسيسات ، حسابداری و غیره) در حد همان درس هايي است که در سالهاي ابتدايي دوره ‌هاي دانشگاهي به دانشجويان رشته هاي نظري ارائه ميشود و هنرستاني‌ ها به اين دليل از پس‌ِ گذراندن آنها بر مي‌آيند که روي موضوع تخصصي رشته ‌شان متمرکز شده‌اند.